Alergia kontaktowa to uczulenie na różne substancje (metale, składniki kosmetyków, barwniki, składniki gumy, leki i wiele, wiele innych) które uczulają przez kontakt ze skórą. Jest to więc zupełnie inny rodzaj alergii niż uczulenie na alergeny powietrznopochodne (takie jak pyłki drzew i traw, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt) czy alergeny pokarmowe. Jest to co prawda pewne uproszczenie, bo rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana…
U osób z alergią kontaktową mogą pojawić się objawy skórne, takie jak zaczerwienienie, złuszczanie, grudki a nawet pęcherzyki, zwykle w połączeniu z dokuczliwym świądem. Objawy te rozwijają się w miejscu kontaktu skóry z substancją uczulającą (tzw. haptenem). To właśnie alergiczny wyprysk kontaktowy, czasem potocznie nazywany egzemą. Jest to bardzo częsta dolegliwość. Ocenia się, że alergia kontaktowa występuje nawet u 40% osób! Nie oznacza to jednak, że każda osoba uczulona będzie miała objawy w postaci wyprysku kontaktowego. W ciągu życia objawia się on u około 11% osób. To dużo. Oznacza to, że pojawi się u 11 osób na 100, czyli np. około trojga dzieci w klasie. W niektórych grupach, np. wśród kobiet, u osób częściej narażonych zawodowo ten problem może być jeszcze częstszy. Poza wnikliwą obserwacją i „pracą detektywa” najlepszym badaniem alergii kontaktowej są tzw. testy kontaktowe (płatkowe), w których, tak jak to się dzieje w codziennym życiu, substancje uczulające nakładane są bezpośrednio na skórę (-> opis testów kontaktowych). Narażenie na poszczególne substancje jest różne w zależności od płci, wieku, pracy zawodowej i innych zajęć a także regionu. Dla każdego kraju tworzone są odrębne zestawy testowe. Im więcej substancji przebadamy, tym większa szansa, że znajdziemy przyczynę choroby.
Jeżeli od dłuższego czasu na skórze pojawiają się swędzące zaczerwienienia, złuszczanie, grudki, wysięk albo nawet pęcherzyki lekarz w ramach badań diagnostycznych może zasugerować wykonanie testów płatkowych. Decyzja ta jest wspólną decyzją lekarza i pacjenta. Powyższe objawy nie dotyczą wyłącznie alergii kontaktowej i propozycje badania i leczenia mogą być zupełnie inne.
Dr n. med. Dorota Nowicka